2026 Sure-Trac 7 x 20 (16+4) Steel Deck Car Hauler Trailer 10K
Unit details
OVERVIEW
The Steel Deck Car Hauler is a visually striking and highly functional trailer designed for a wide range of applications. Available in multiple lengths and GVWR options of 7K and 10K, this trailer can be customized to fit your specific hauling needs, whether you’re transporting classic cars, modern vehicles, or UTVs.
FEATURES
Full Wrapped Tube Tongue
Sure-Flow Aerodynamic Bulkhead
Safety Chains
Breakaway Switch with Battery
EverLink Wiring Harness
Sealed Brake Connections
4′ Beavertail
Removable Fender (Driver’s Side)
82″ Between Fenders
Aluminum Wheels
(4) 1/2″ D-Rings
Stake Pockets and Rub Rail
Spare Tire Carrier
Limited 3-Year Warranty
SPECS
GVWR (lbs) 9900
GAWR (lbs/axle) 5000
Curb Weight 2320
Payload 7580
Frame 5” Tube
Cross Members 3” C-Channel
Tongue 5 x 2 Tube
Coupler 2-5/16” A-Frame Ball Coupler
Jack Setback Setback 7K Drop Leg Jack
Fenders Tread Plate, Teardrop (Removable Drivers Side)
Axles Easy Lube Hubs with Brakes
Suspension Double Eye Leaf Spring
Tires 225/75R15 LRD
Wheels 15”, 6 on 5.5, Radial
Decking 12GA Tread Plate
Lights All LED Lights
Electric Plug 7-Way RV-Style Molded Plug
Finish Powder Coated High Gloss Black
Overall Length 288”
Bed Length Flat 192”
Beavertail Drop Length 48”
Bed Width 82”
Deck Height 23”
Coupler Height 18”
Ramps 5′ Fabricated 7 Ga.
While we strive to represent our trailers with 100% accuracy – please call to confirm details of trailer.
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Car Hauler
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $7,005 |
| Stock Number: | S472642 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| GAWR: | 9900 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Beavertail |
Additional Information
| VIN: | 5JW1U202XT1472642 |
| Stock Number: | S472642 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sure-Trac |
| Model: | Car Hauler |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |

