2026 Sure-Trac 6 x 10 TUBE TOP UTILITY TRAILER 3K – #S489376
Unit details
Trailer Specs
-
Size: 6 x 10
-
GVWR: 2,990 lb (3K Series)
-
Axles: 3500 lb. Spring Idler
-
Coupler: 2″ A-Frame
-
Jack: 2K Set-Back Tongue Jack
-
Plug: Flat 4-pin
-
Decking: 2″ Pressure Treated Pine
-
Tires: ST205/75R15C 6-PLY
-
Wheels: 15″, 5-Lug Steel
-
Color: Black
Built for Versatility
-
4′ Fold-Flat Spring-Assist Ramp with Grab Handle
-
Self-Retained Gate Pins
-
Easy Lube Hubs
-
Square Rolled Steel Tread Plate Fenders
-
Board Retainers
-
Perfect for hauling lawn equipment, ATVs, side-by-sides, and general landscape materials.
Heavy Duty Construction
-
Frame: 3″ x 2″ x 3″ x 3/1″ Steel Angle
-
Cross-members: 3″ x 2″ x 3″ x 3/1″ Steel Angle
-
Tongue: 3″ Steel Channel
-
Top Rail: 2″ x 2″ Steel Tube
-
Uprights: 2″ x 2″ Steel Tube
Tie Downs & Features
-
Stake Pocket
-
Spare Tire Carrier
-
Full LED DOT Compliant Lighting
-
DOT Compliant Safety Chains
-
Multiple securement points make transporting equipment and materials safe and efficient.
Available at
Mississippi Truck & Trailer Repair
702 31st Ave Rock Island, IL 61201
📞 309-794-0708
Serving the Quad Cities including Davenport, Bettendorf, Moline, Rock Island, and Muscatine.
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Utility Trailers
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $2,750 |
| Stock Number: | S489376 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1760 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1230 lbs |
| Payload: | 1760 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | 4' Gate |
Additional Information
| VIN: | 5JW1U1417T1489376 |
| Stock Number: | S489376 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sure-Trac |
| Model: | ST-UTT7210-030 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |