2026 Sure-Trac 82 x 14 HD LOW PROFILE TELESCOPIC DUMP 14K – #S490727
Unit details
Trailer Specs
Size: 7’ x 14’
GVWR: 14,000 lb
Axles: (2) 7,000 lb Slipper Spring Brake Axles
Coupler: Adjustable 2-5/16”
Jack: 12K Drop Leg Jack (Set-Back)
Plug: 7-Way RV Plug
Decking: 10-Gauge Smooth Steel Floor
Tires: ST235/80R16E 10-Ply
Wheels: 16” 8-Lug Steel
Color: Black
Built for Heavy Duty Dumping
Telescopic Hydraulic Hoist
Power Up / Gravity Down Hydraulic System
Combo Barn Door Spreader Gate with Cambar
3” x 80” Slide-In Ladder Style Ramps
Integrated Tarp Mount & Shroud
18’ Mesh Tarp Kit Installed
Perfect for hauling gravel, dirt, skid steers, compact equipment, demolition debris, and construction materials.
Heavy Duty Construction
6” x 2” Steel Tube Frame
4” Steel Channel Cross-members
Fully Wrapped Tongue
Industrial Grade Polymer Finish
Integrated Side Body Stiffening System
2” x 2” Steel Tube Top Rail
Built to withstand demanding commercial hauling and everyday job site use.
Tie Downs & Features
(5) Heavy Duty D-Rings
Stake Pockets
Spare Tire Carrier
Underbody Secure Tool Storage
Lockable Battery & Pump Box
Full LED DOT Lighting
Sealed Wiring & Breakaway System
Multiple securement points make transporting equipment and materials safe and efficient.
Hydraulic & Electrical Features
12 Volt Hydraulic Pump
24 Battery System
4 Amp On-Board Charger
Easy Lube Hubs
Stabilizer Jack Receivers
Anti-Sail Tarp System
Perfect For
Construction Companies
Landscaping Crews
Farm & Agricultural Use
Demolition Work
Equipment Hauling
Contractors & Commercial Use
Available at
Mississippi Truck & Trailer Repair
702 31st Ave
Rock Island, IL 61201
📞 309-794-0708
Serving the Quad Cities including Davenport, Bettendorf, Moline, Rock Island, and Muscatine.
✅ Financing Available
✅ Trades Welcome
✅ Service & Parts On-Site
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Dump Trailers
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $10,815 |
| Stock Number: | S490727 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 82' 984" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9845 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4155 lbs |
| Payload: | 9845 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 82' 984" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | Tubular |
Additional Information
| VIN: | 5JW1D1922T1490727 |
| Stock Number: | S490727 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sure-Trac |
| Model: | ST-HTDU8214-140 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |