2025 Sure-Trac 5 x 8 Tube Top Utility 3K Idler
Unit details
STANDARD FEATURES
Full LED, DOT Compliant,
Flat 4-pin,
Spare Tire Carrier,
Stake Pockets,
Board Retainers,
2″ Pressure Treated Pine,
Industrial Grade Polymer Finish,
15
5-Hole Steel,
ST205/75R15C 6-PR,
Easy Lube,
3500 lb. Spring Idler,
Square Rolled Steel Tread Plate,
4′ Fold-Flat Spring-Assist with Grab Handle,
Self-Retained Gate Pins,
13″ Tall,
2″ x 2″ Steel Tube,
2″ x 2″ Steel Tube,
2K Set-Back,
DOT Compliant,
2″ A-Frame,
3″ Steel Channel,
3″ x 2″ x 3/16″ Steel Angle,
Unit #S462294
While we strive to represent our trailers with 100% accuracy – please call to confirm details of trailer.
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Utility Trailers
$2,405
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $2,405 |
| Stock Number: | S462294 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
Additional Information
| VIN: | 5JW1U0819S1462294 |
| Stock Number: | S462294 |
| Year: | 2025 |
