2025 Sure-Trac 6 X 10 SD Deckover Dump Trailer 7K Single Ram
Unit details
OVERVIEW
Available in 7k and 10k configurations, the Sure-Trac SD Deckover Dump is a lighter-duty dump trailer, engineered for hauling dirt, gravel, mulch or other lighter payload around your property. With a narrower profile and lower curb weight, this trailer offers superior maneuverability and maximized payload capacity for its class.
FEATURES
Tube Main Frame
16″ Sides
Integrated Side Body Stiffening System
2-5/16″ A-Frame Coupler
Safety Chains
7-Way RV-Style Molded Plug
Breakaway Switch with Battery
Ever Link Wiring Harness
Sealed Brake Connections
Zinc Plated Jack
Spreader / Pick-up Style Gate
Brakes on Both Axles
Easy Lube Hubs
15″ Radial Tires
Silver Wheels
Powder Coat Finish
(5) 1/2″ D-Rings
Stake Pockets
Spare Tire Carrier
Integrated Tarp Mount
Tongue Mounted HD Control Box with Key Lock
All LED Lights
Deep Cycle Battery
Power-Up, Power-Down Hydraulics (Single Ram)
Limited 3-Year Warranty
While we strive to represent our trailers with 100% accuracy – please call to confirm details of trailer.
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Dump Trailers
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $8,015 |
| Stock Number: | S463929 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 5JW1D1026S1463929 |
| Stock Number: | S463929 |
| Year: | 2025 |


