2025 Sure-Trac 7 x 18 Tube Top Utility 7K
Unit details
StandardFeatures
13″ Tall Sides
2″ x 2″ Tube Top Rail
Tube Uprights
2-5/16″ A-Frame Coupler
Setback Zinc Plated Jack
Safety Chains
7-Way RV-Style Molded Plug
Limited 3-Year Warranty
All LED Lights
Spare Tire Carrier
Stake Pockets
Front and Rear Board Retainers
Pressure Treated 2″ x 6″ Decking
Powder Coat Finish
Wheel Assembly, 205 75R15 LRC
Steel Wheels
15″ Radial Tires
Easy Lube Hubs
Brakes on Both Axles
Tread Plate Fenders
Self-Retained Gate Pins
Spring-Assist Rear Ramp Gate
Fold-Flat HD Ramp Gate with Handle
Wiring Enclosed in Tubular Steel
Breakaway Switch with Battery
Unit #S461227
While we strive to represent our trailers with 100% accuracy – please call to confirm details of trailer.
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Utility Trailers
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $5,285 |
| Stock Number: | S461227 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 5JW1U1822S1461227 |
| Stock Number: | S461227 |
| Year: | 2025 |
