2025 Sure-Trac 82 IN x 14 HD Low Profile Dump Trailer 14K Scissor
Unit details
OVERVIEW
The Sure-Trac HD Low Profile Dump Trailer is designed for the professional. The low deck height ensures easy loading and unloading of equipment while maintaining ground clearance when fully engaging the dump mechanism. Smart features like underbody ramp and tool storage save you time, while a heavy-duty tube frame and c-channel cross members provide for superior payload capacity. Available in three different hoist options: Dual Ram, Scissor, and Telescopic lift.
FEATURES
Tube Main Frame
24″ Sides
Integrated Side Body Stiffening System
Board Holders
Adjustable 2-5/16″ Coupler (12K & 14K Models)
Safety Chains
7-Way RV-Style Molded Plug
Breakaway Switch with Battery
EverLink Wiring Harness
Sealed Brake Connections
Setback HD 12K Drop Leg Jack (14K & 16K Models)
Stabilizer Jack Receivers (Jacks Optional)
Ramps (Stored Underneath Bed)
HD Reinforced Combo Barn Door Spreader Gate w/ Cambar
Tread Plate Fenders
HD Slipper Spring Axles
Brakes on Both Axles
Radial Tires
Powder Coat Finish
10-Gauge Floor
(5) 1/2″ D-Rings
Stake Pockets
Spare Tire Carrier
Side Steps
Integrated Tarp Mount
Mesh Tarp Kit (Installed)
Tongue Mounted HD Control Box with Key Lock
Underbody Secure Tool Storage
All LED Lights
Deep Cycle Battery
Battery Charger, 110-Volt
Limited 3-Year Warranty
Unit #S461744
While we strive to represent our trailers with 100% accuracy – please call to confirm details of trailer.
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Dump Trailers
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $12,030 |
| Stock Number: | S461744 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 82' 984" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 14000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 82' 984" |
Additional Information
| VIN: | 5JW1D1423S1461744 |
| Stock Number: | S461744 |
| Year: | 2025 |


