2026 Sure-Trac 7 x 20 (18 + 2) EQUIPMENT TRAILER T/A 14K – #S481208
Unit details
Trailer Specs
-
Size: 7 x 20 (18+2)
-
GVWR: 14,000 lb (14K Series)
-
Axles: (2) 7,000 lb. Slipper Spring Brake Axles
-
Coupler: 2-5/16″ Adjustable
-
Jack: 12K Drop Leg, Set-Back Tongue Jack
-
Plug: Round 7-pin Blade
-
Decking: 2″ Pressure Treated Pine
-
Tires: ST235/80R16E 10-PR
-
Wheels: 16″, 8-Hole Steel
-
Color: Black
Built for Versatility
-
24″ Beavertail
-
4″ x 5′ Spring Assist Ramps with Adjustable Support Legs
-
Easy Lube Hubs
-
Double Break Tread Plate Fenders
-
HD Tube Bulkhead
-
Perfect for hauling heavy equipment, skid steers, tractors, and construction materials.
Heavy Duty Construction
-
Frame: 6″ Steel Channel
-
Cross-members: 3″ Steel Channel, 16″ On-Center
-
Tongue: 6″ Steel Channel, Fully Wrapped
-
Finish: Industrial Grade Polymer Finish
-
Breakaway System: Includes Battery, Switch, and Lanyard
Tie Downs & Features
-
(4) 1/2″ D-Rings
-
Stake Pockets and Rub Rail
-
Spare Tire Carrier
-
Full LED DOT Compliant Lighting
-
DOT Compliant Safety Chains
-
Multiple securement points make transporting equipment and materials safe and efficient.
Available at
Mississippi Truck & Trailer Repair
702 31st Ave Rock Island, IL 61201
📞 309-794-0708
Serving the Quad Cities including Davenport, Bettendorf, Moline, Rock Island, and Muscatine.
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Equipment Trailers, Utility Trailers
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $7,455 |
| Stock Number: | S481208 |
| Trailer Type: | Equipment Trailers, Utility Trailers |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10805 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3195 lbs |
| Payload: | 10805 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | Steel |
Additional Information
| VIN: | 5JW1U2729T1481208 |
| Stock Number: | S481208 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sure-Trac |
| Model: | ST-ET8220-140 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |