2026 Sure-Trac 7 x 18 (16+ 2) CHANNEL WOOD DECK CAR HAULER 7K – #S488846
Unit details
-
Size: 7 x 18 (16+2)
-
GVWR: 7,000 lb (7K Series)
-
Axles: (2) 3,500 lb. Spring Brake Axles
-
Coupler: 2-5/16″ A-Frame
-
Jack: 2K Set-Back Tongue Jack
-
Plug: Round 7-pin Blade
-
Decking: 2″ Pressure Treated Pine with Board Retainers
-
Tires: ST205/75R15C 6-PLY
-
Wheels: 15″, 5-Lug Steel
-
Color: Black
Built for Versatility
-
2′ Tread Plate Beavertail
-
5′ Steel Fabricated Slide-In Ramps
-
Easy Lube Hubs
-
Double Break Tread Plate Fenders
-
HD Tube Bulkhead
-
Perfect for hauling vehicles, small tractors, equipment, and construction materials.
Heavy Duty Construction
-
Frame: 4″ Steel Channel
-
Cross-members: 2″ Steel Tube
-
Tongue: 4″ Steel Channel, Fully Wrapped
-
Finish: Industrial Grade Polymer Finish
-
Breakaway System: Includes Battery, Switch, and Lanyard
Tie Downs & Features
-
(4) 1/2″ D-Rings
-
Stake Pockets
-
Spare Tire Carrier
-
Recessed Area Ready for Drop-In Lockable Toolbox
-
Full LED DOT Compliant Lighting
-
DOT Compliant Safety Chains
-
Multiple securement points make transporting equipment and materials safe and efficient.
Available at
Mississippi Truck & Trailer Repair
702 31st Ave Rock Island, IL 61201
📞 309-794-0708
Serving the Quad Cities including Davenport, Bettendorf, Moline, Rock Island, and Muscatine.
Mississippi Truck & Trailer Repair Rock Island, IL
Car Hauler, Equipment Trailers, Flatbed Trailers
Quick Specs
| Location: | Rock Island, IL |
| Price: | $5,125 |
| Stock Number: | S488846 |
| Trailer Type: | Car Hauler, Equipment Trailers, Flatbed Trailers |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4915 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2085 lbs |
| Payload: | 4915 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Beavertail |
Additional Information
| VIN: | 5JW1U2220T1488846 |
| Stock Number: | S488846 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sure-Trac |
| Model: | ST-CHW8218-0740 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |